איך מקבלים טיפולי שיניים בחינם אצל רופאים פרטיים?

כל מה שצריך לדעת על רשלנות רפואית
רשלנות רפואית
4 בדצמבר 2017
שיניים זמניות בהליך השתלת השיניים
על שיניים זמניות בהליך השתלת השיניים
31 במאי 2019

איך מקבלים טיפולי שיניים בחינם אצל רופאים פרטיים?

טיפולי השיניים אינם כלולים במסגרת סל הבריאות ומי שנזקק לטיפולי שיניים נאלץ להגיע אל רופא השיניים, לפתוח את הארנק ולשלם. יוצאים מהכלל הם הילדים. בהתאם לרפורמה חדשה שהנהיג משרד הבריאות ילדים עד גיל שמונה עשרה יכולים לקבל טיפולי שיניים בחינם, ומעכשיו גם אצל רופאים פרטיים.

טיפולי שיניים בחינם לילדים – על הרפורמה של משרד הבריאות

במשך שנים דיברו כולם על הצורך במתן טיפולי שיניים לילדים במסגרת סל הבריאות, ובתחילת שנת 2010 זה קרה. במסגרת הרפורמה שהנהיג משרד הבריאות הוחלט כי ילדים יקבלו טיפולי שיניים בחינם, אך דרך קופות החולים.

 בתחילה הרפורמה כללה רק ילדים עד גיל שמונה, אחר כך היא הורחבה וכללה ילדים גם בגיל שתיים עשרה והיום כבר מדברים על החלת הרפורמה לילדים ונערים עד גיל שמונה עשרה.

על השאלה מי יהיה הגוף הרפואי שיספק את טיפולי השיניים ללא עלות לילדים ענה משרד הבריאות כי המנדט לכך יינתן לקופות החולים, ואכן כך היה בהתחלה. קופות החולים קיבלו את הכסף שהקציבה הממשלה לכך, ובתמורה הם התחייבו להעניק לכל ילד טיפול שיניים מקצועי.

לפי נתוני משרד הבריאות מתוך כשבעת אלפים רופאי שיניים רק אלף וחמש מאות רופאי שיניים עובדים בקופות חולים ובשל המחסור ברופאים קופות החולים לא עמדו בעומס, התורים היו אינסופיים ועל אף הרפורמה הורים רבים נאלצו לפנות עם ילדיהם לרופאים פרטיים.

החל משנת 2018 הרפורמה של טיפולי השיניים בחינם תכלול את כל הילדים עד גיל שש עשרה, משנת 2019 היא תכלול ילדים עד גיל שש עשרה ומשנת 2019 יוכלו כל הילדים עד גיל עשרים ליהנות מטיפולי שיניים בחינם גם אצל רופאים שיניים פרטיים.

רוצים להגיע לטיפול שיניים בחינם אצל רופא פרטי, מה עליכם לעשות?

בהתאם לתוכנית, משרד הבריאות יאשר רשימה של כאלף רופאי שיניים אשר קיבלו אישור לבצע את הטיפולים. אם תרצו לפנות אליהם, תוכלו לקבוע תור, להגיע לטיפול ולהעביר כרטיס מגנטי. במסגרת ההסכם עם הרופאים הפרטיים המדינה תעביר את התשלום לקופת חולים והקופה תעביר את התשלום לרופא המטפל.

טיפולי שיניים בחינם לילדים – ארבעה דברים שכדאי לדעת

הביקור הראשון עם הילדים אצל רופא השיניים צריך להתקיים מיד עם בקעת השן הראשונה. כבר בשלב זה מומלץ להגיע אל רופא השיניים ולקבל ממנו הדרכה איך לעקוב אחרי התפתחות השיניים של הילדים ואיך להימנע מטעויות העלולות לגרום נזק לשיניים.

הורים רבים סבורים כי אין צורך לטפל בשיני החלב ויש להמתין עד לבקיעת השיניים הקבועות, אך זו טעות. לא כל שיני החלב נושרות בבת אחת, אלא בהדרגה, כאשר בפה יש שן חלב חולה בעששת על יד שן קבועה, השן החולה עלולה להדביק את השן הקבועה ולגרום להתפשטות מחלת העששת בפה.

לכאורה, כל רופא שיניים יכול לטפל גם במבוגרים וגם בילדים, אך לטיפול בילדים מומלץ להעדיף רופא שיניים לילדים. לרופא שיניים שהתנסה בטיפול בילדים יש ניסיון והכשרה מיוחדת, הוא ידע איך ליצור אצל הילדים חוויה חיובית בביקור במרפאה, חוויה שתלווה אותם גם בשנות חייהם הבוגרות ותמנע מהם חרדה דנטלית.

 גם תינוקות צריכים לצחצח שיניים. הם אומנם לא מצחצחים שיניים עם מברשת השיניים שאנו מכירים, אלא עם מברשת מיוחדת, מברשת אצבע, או עם פד גזה, מגבת או חיתול, בכל דרך יש להקפיד שעל השיניים לא יישארו שאריות של אוכל המושכות אליהן חיידקים.