טיפים על טיפול שורש

מדריך קצר להליך ההרדמה
מהן הסכנות הקיימות בטיפולי שיניים בהרדמה מלאה
31 במאי 2019
שיקום שיניים על גבי שתלים
שיקום שיניים – שיקום על גבי שתלים
5 בדצמבר 2019

טיפים על טיפול שורש

טיפים על טיפול שורש

טיפולי שורש הם טיפולים שיורדים לעומקה של השן במלוא מובן המילה ולכן הם גם כרוכים בפולשנות מכאיבה שמפחידה את רוב האנשים. כל רופאי השיניים שאתם מכירים ובכל מקום שהוא,, כולל רופאי שיניים בסביבת מעלות ועוד, יכולים להעיד שרוב העבודה שמסביב לטיפולי השיניים שעליהם לעשות היא להרגיע אנשים מפני התהליך המפחיד. את הפאניקה מקבלים אנשים עוד לפני שהם מתחילים בטיפול ולכן יש צורך להרגיע אותם, לתת להם טיפים ולהבהיר עד כמה אפשר לעבור אותם בכל זאת מבלי לפחד כל כך.

טיפולי שורש אפשר לדחות לסוף

כל רופא שיניים יעדיף לעשות כל טיפול שאפשר מבלי לעשות טיפול שורש ממש, ולהעדיף לעשות סתימה או שתל דנטלי מבלי להיכנס לשורש בשלב זה, אלא רק אם ממש הכרחי וצריך. ככל שמתעסקים פחות בשורש כך עדיף. זה כולל לטפל דרך כתר מבלי להסיר קודם ומבלי להוריד מה שמעליו. כל מה שאפשר מבלי לזעזע מה שכבר נבנה ומחזיק מעמד.

טיפולי שורש נעשים על ידי מומחים

יש מומחים לטיפולי שורש שמתמחים בכך שנים נוספות והם אלה שנקראים לטפל בשורש בטיפול עמוק. הניסיון שלהם רב והם משתמשים בציוד מיוחד לצורך כך, שמבטיח הצלחה באבחון וטיפול יסודי. כדאי להיעזר בשירותי מומחה לטיפולי שורש לבניית תכנית טיפולים וכדי להפחית את החרדה והפאניקה מכך. לא כל טיפול שורש חייב לכאוב ויש למצוא את הטכניקה המתאימה לכך לכל מטופל. הרדמה פותרת את הבעיה בכל מקרה ואתם יכולים להיות רגועים בזמן ההרדמה שלא תחושות כאב.

טיפולי שורש מחודשים

יש טיפולי שורש שנכשלים ויש צורך לחזור עליהם. זה נעשה בכל שן שכבר טופלה והעששת שגורמת לטיפול כבר חודרת עמוק מאוד בחורים עמוקים בשן כשכבר אין ברירה  או כשהדלקת הגיעה לשורש השן. במקרים כאלה מנקים את תעלות שורש השן לחיטוי ואוטמים אותן מפני זיהומים נוספים. אחר כך בדרך כלל משקמים את השן בסתימה או שבונים עליה כתר. אם הדלקת חוזרת חייבים לחזור על הטיפול בשורש ואת זה עושים בדרך כלל ללא הרדמה משום שכבר אין שם עצבים חיים שעלולים לגרום לכאב. זו סיבה נוספת לשמור על היגיינה כדי שלא תחזור הדלקת וכדי שלא יצטרכו לפתוח שוב את הסתימה ולנקות שוב את התעלות לצורך חיטוי.

מה קורה כשטיפול שורש נכשל?

לא תמיד עוברים לטיפול כירורגי ולא ממהרים לעקור שן כאשר אפשר לטפל בזיהומים חוזרים ובדלקות וזה בדיוק מה שמנסים לעשות. מונעים ככל האפשר את הצורך בטיפול אקוטי מהשורש. אבל כאשר אין ברירה והשן כבר סדוקה ופגומה אין מנוס מעקירת השן עצמה. אבל כאשר זה אפשרי מנסים להסתפק בטיפול שורש כירורגי אפילו במקום שבו טיפול שורש קודם נכשל.

כיצד להירגע לקראת טיפול שורש?

ובכן, הפאניקה שמלווה את טיפולי השורש אינה נרגעת בקלות אם חושבים רק על הכאב. מה שחשוב לזכור הוא שכל טיפול שורש מלווה בהרדמה כאשר הוא נוגע בעצבים חיים. בימינו יש טיפולים שונים שמסייעים להירגע מפאניקה ומחרדות, ואפשר לנסות אותן עוד לפני ההרדמה. יש טיפולים בגז צחוק, יש הרדמות מקומיות ולמי שממש אינו סובל את הטיפולים בשיניים גם טיפולים בהרדמה מלאה כאשר אין ברירה אלא לנסות זאת. בכל מקרה, הזנחה של טיפולי שורש ושיניים בגלל חרדה אינה מועילה לכם משום שזה רק מעמיק את הבעיה ומחמיר אותה. התוצאה היא טיפולים עוד יותר חריפים ומעמיקים, מה שיפחיד אתכם יותר.