על שיניים זמניות בהליך השתלת השיניים

איך מקבלים טיפולי שיניים בחינם אצל רופאים פרטיים?
31 במאי 2019
מדריך קצר להליך ההרדמה
מהן הסכנות הקיימות בטיפולי שיניים בהרדמה מלאה
31 במאי 2019

על שיניים זמניות בהליך השתלת השיניים

שיניים זמניות בהליך השתלת השיניים

השתלת שיניים זהו תהליך הבא להשלים שיניים חסרות בפה מסיבות שונות כמו אובדן שן בשל חבלה, מחלה או בשל גיל מתקדם. השתלת שיניים קלאסית מתחילה בעקירת השיניים, החדרת השתל, בניית מבנה והרכבת כתר. במקרים רבים יש צורך להמתין בין שלב לשלב כדי שהאזור המטופל יחלים וכדי שהשתל ייקלט היטב בעצם הלסת.

אף אחד לא מעוניין להישאר תקופה, אפילו תקופה קצרה יחסית, ללא שיניים. כדי לא לפגוע במראה החיצוני של המטופל ולגרום לו מבוכה, מרכיבים על גבי השתל שיניים זמניות. לאחר תקופת ההחלמה של האזור וההיקלטות של השתל מוחלפות השיניים הזמניות בשיניים הקבועות.

השתלות שיניים- כל השלבים של ההשתלה

להשתלת שיניים בשיטה הקלאסית יש מספר שלבים קבועים:

  • אם השן המקורית לא נפלה, אך היא חולה ולא מתפקדת, בשלב הראשון יעקור הרופא את השן יחד עם השורש של השן.
  • במקרים ובהם נדרש לבצע הליך כירורגי של הרמת לסת, זה יהיה השלב הבא. רק לאחר תקופת החלמה יתחיל הרופא בשלבים של השתלת שיניים.
  • החדרת השתל אל עצם הלסת הוא השלב הראשון הפותח את מסע ההשתלה. השתל הוא בורג מיוחד שאותו מחדירים אל הלסת בהליך כירורגי המתבצע, בדרך כלל בהרדמה מקומית.
  • עד להיקלטות של השתל בעצם הלסת מניחים על גבי השתל כתר זמני כדי להקל על המטופל לאכול וכדי לא לפגוע במראה האסתטי.
  • רק לאחר שהשתל נקלט היטב, מחליף הרופא את הכתר הזמני בכתר קבוע.

השתלות שיניים – כל מה שצריך לדעת על הכתר הזמני

בניגוד לכתר הקבוע בפה שאותו יש להתאים בצורה מושלמת לשן המושחזת, הכתר הזמני מגיע במידות מסוימות והוא מולבש על המבנה, גם אם בצורה לא מדויקת.

כתרים קבועים מיוצרים בדרך כלל מחרסינה ומיוצרים על ידי טכנאי מומחה בהתאם למידות שלוקח רופא השיניים. כתרים זמניים מיוצרים מפלסטיק מיוחד שאינו פוגם בשיניים הסמוכות או בחניכיים ומולבש על המבנה. אומנם רופא השיניים משתדל להתאים ככל האפשר את הכתר הזמני למידות השן המושחזת, אך הוא אינו מיוצר באותה רמת דיוק כמו הכתר הקבוע, ובכל מקרה הוא מוחלף כעבור תקופה קצרה.

 הכתר הזמני מודבק אל השן בדבק חזק, אך לא חזק כמו הדבק של הכתר הקבוע. לא אחת הכתר הזמני אינו מחזיק מעמד ונופל, במקרה כזה יש לחזור אל רופא השיניים ולהדביק שוב את הכתר אל השן.

הכתר הזמני מאפשר למטופל לאכול כרגיל ואפילו ללעוס. גם מבחינה אסתטית הכתר נראה היטב ומי שלא יסתכל מקרוב או בעין מקצועית לא יבחין בין הכתר הזמני לבין השיניים הטבעיות שבפה.

כאשר הכתר הזמני מודבק אל השן ייתכן והמטופל ירגיש אי נעימות קלה. בדרך כלל אי הנעימות חולפת כעבור מספר שעות עד יום או יומיים.

גם בשיטות של השתלת שיניים ביום אחד כמו למשל בשיטת “אול און פור” לא יוצא המטופל מהקליניקה לאחר השתלת שיניים עם השיניים הקבועות בפה. בשיטת “אול און פור”, ובשיטות נוספות, מרכיב הרופא על השתלים גשר זמני עם כתרים המאפשר למטופל לתפקד ולאכול כרגיל ורק לאחר שהשתלים נקלטו היטב בעצם הלסת, הגשר הזמני מוחלף בגשר קבוע עם כתרים קבועים.

עוברים השתלת שיניים – שני דברים שחשוב לדעת

 כל אחד חייב להקפיד על היגיינת הפה, אך במיוחד לאחר השתלת שיניים. סיכוי ההצלחה של היקלטות השתל בפה ושל תפקודו תלויים במידה רבה בשמירה על ההיגיינה.

תוחלת החיים הממוצעת של שתלים היא מעל עשר שנים. כדי לשמור על השתל חשוב לבקר באופן קבוע אצל השיננית ואצל רופא השיניים למעקב.