שיקום שיניים – שיקום על גבי שתלים

טיפים על טיפול שורש
טיפים על טיפול שורש
31 במאי 2019
על השלבים של השתלת שיניים
על כל השלבים של השתלת שיניים
16 בדצמבר 2019

שיקום שיניים – שיקום על גבי שתלים

שיקום שיניים על גבי שתלים

שיקום שיניים על גבי שתלים נחשב למהפכה עצומה בעולם רפואת השיניים. אם בעבר כל מי שסבל מאובדן שיניים נאלץ לתפקד באמצעות מערכת של שיניים תותבות שלעתים הציקה, גירדה, שינתה את מבנה הפנים ואת ההגייה, בשנים האחרונות יתר ויותר אנשים נהנים משיקום באמצעות שתלים, שיקום קבוע אשר מחזיר לכל מטופל את כל תפקודי הפה, ללא גירויים, ללא הטרדות וללא שינויים בהגייה או במבנה הפנים.

שיקום שיניים – שישה דברים שכדאי לדעת

שיקום על גבי שתלים מתחיל אצל רופא שיניים המומחה בתחום שיקום הפה. לאחר שרופא השיניים מאבחן את מצבו של המטופל ושולח אותו לסדרת צילומי שיניים, הוא מכין תוכנית פעולה של אופי השיקום, של מספר השתלים הנדרש, של משך הטיפול ושל זמן ההמתנה הנדרש בין השלבים השונים של הטיפול.

באופן עקרוני שחזור השיניים שאבדו באמצעות שתלים דנטליים לוקח זמן רב ולעתים אפילו חודשים. אומנם בשנים האחרונות קמו שיטות חדשות המאפשרות את קיצור ההליכים, ולעתים אפילו ביצוע של כל הליך השתלת השניים ביום אחד, אך שיטות טיפול אלו לא מתאימות לכל אחד ולא על כולן יש מידע רב, בעיקר על הצלחת הטיפול לטווח ארוך.

שתל דנטלי הוא בורג העשוי ממתכת הטיטניום, מתכת שהגוף אינו רואה בה גוף זר, ולכן הוא קולט אותה לתוכו בהצלחה. את הבורג מחדירים אל עצם הלסת והוא מהווה תחליף לשורש השן הטבעית. בכל לסת אפשר להחדיר שתל אחד או מספר שתלים בהתאם לנדרש.

יש סוגים שונים של שתלים דנטליים המיוצרים בארצות שונות. מחקרים קליניים שנעשו בתחום מוכיחים כי אין הבדל בשרידות של השתלים המיוצרים על ידי היצרנים השונים כל עוד השתל נושא תו תקן איכותי, מחמיר ותקין. תו התקן מעיד כי השתל עבר בחינות ומבדקים שונים ועמד בהם בהצלחה. ככל שתו התקן מחמיר יותר, כך הוא מעיד על האיכות הגבוהה של השתל.

הצלחת טיפולי שיקום הפה באמצעות השתלת שיניים עומדים על כתשעים וחמישה אחוז  בממוצע. יחד עם זאת חשוב לדעת כי שרידות השתלים יורדת עם השנים ולאחר עשר שנים היא עומדת על הממוצע של שמונים אחוזי הצלחה.

לסיכוי ההצלחה של שיקום הפה על גבי שתלים אין קשר לגיל המטופל. את הטיפול אפשר לעבור בכל גיל ובאותם סיכויי הצלחה. אחוזי ההצלחה, כאמור, אינם תלויים בגיל המטופל, אלא במצב בריאותו הכללי ובמצב הבריאות של עצם הלסת. לטענה כי “אני מבגר מדי להשתלות שיניים”, אין בסיס, להפך, דווקא בגיל מבוגר שיקום פה מוצלח תורם לתחושת הביטחון ולאיכות החיים.

שיקום שיניים על גבי שתלים – סוד ההצלחה הוא בחירת רופא שיניים מתאים

כדי למרב את סיכויי השיקום חשוב לבחור רופא שיניים מקצועי ומיומן בתחום. בניגוד לתחומים אחרים ברפואת השיניים כדי לבצע השתלת שיניים אין צורך בשנות לימוד נוספות והתמחות מיוחדת. משרד הבריאות מאשר לכל רופא שיניים לבצע טיפולי השתלת שיניים, ועל אף זאת חשוב לבחור רופא שיניים מקצועי ומיומן שצבר ניסיון רב בתחום.

חשוב לבחור מרפאת שיניים העושה שימוש בשתלים דנטליים איכותיים. כדאי לדעת כי השתלים המיוצרים בארץ נחשבים לשתלים איכותיים שאינם נופלים באיכות משתלים המיוצרים באירופה או בארצות הברית.

כמו בכל תחום גם לפני טיפולי השתלות שיניים חשוב לערוך סקר שווקים ולהשוות מחירים, אבל תמיד יש לזכור כי המחיר אינו הפרמטר המרכזי לבחירת רופא השיניים. לעתים מחירים נמוכים מדי של טיפולי השתלות שיניים עלולים לאותת על שימוש בשתלים באיכות פחות טובה ועל רופא שיניים חסר ניסיון.